Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique: WyjÄ tkowy symfoniczny projekt ikony kina i muzyki - jedyny koncert w Polsce
- 14 March, 2017
- Eventim
19 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystÄ
pi Jane Birkin z programem Serge Gainsbourg Symphonique. SĹynna brytyjska aktorka zaĹpiewa piosenki wybitnego francuskiego kompozytora Serge'a Gainsbourga z udziaĹem Polskiej Orkiestry Radiowej, japoĹskiego pianisty Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcjÄ
MichaĹa Klauza.
Ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin przy wsparciu Philippe'a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni wspĂłĹpracownik Serge'a) oraz dziÄki aranĹźacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyĹa specjalny projekt w hoĹdzie czĹowiekowi, ktĂłry przez wiele lat byĹ dla niej najbliĹźszÄ osobÄ zarĂłwno w Ĺźyciu artystycznym, jak i prywatnym. WĹaĹnie to z Gainsbourgiem Angielka nagraĹa kontrowersyjnÄ piosenkÄ âJe t'aime... moi non plus", ktĂłra staĹa siÄ przebojem na caĹym Ĺwiecie. Birkin wspomina: âpewnego dnia rozmawiaĹam z kimĹ o tym, Ĺźe Serge ogromnie inspirowaĹ siÄ muzykÄ klasycznÄ i byĹoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretowaÄ symfonicznie. Philippe wybraĹ piosenki, a Nobuyuki stworzyĹ aranĹźacje. SÄ wrÄcz magiczne, brzmiÄ tak jak muzyka Mendelssohna czy Messiaenaâ.
Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique zabrzmiaĹ po raz pierwszy podczas festiwalu Francofolies w Montrealu w czerwcu 2016 roku.
Jane Birkin wystÄ piĹa w Warszawie w marcu 2010 r. na koncercie âChopin inspiruje Gainsbourgaâ w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w ramach festiwalu Francophonic wraz z polskimi i francuskimi wokalistami: z trio jazzowym Andrzeja JagodziĹskiego, Andrzejem Smolikiem, GabÄ KulkÄ i Nosfelem. ArtyĹci zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge'a Gainsbourga inspirowane twĂłrczoĹciÄ Chopina podkreĹlajÄ c tym samym wpĹyw polskiego kompozytora na wspĂłĹczesnÄ kulturÄ popularnÄ .
Brytyjska aktorka i piosenkarka staĹa siÄ ikonÄ rewolucji seksualnej lat 60. dziÄki roli w gĹoĹnym filmie Michelangelo Antonioniego, âPowiÄkszenie". Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspĂłlnie przez 12 lat, stajÄ c siÄ jednÄ z najbardziej âgorÄ cych" par Ăłwczesnego ParyĹźa. TwĂłrczoĹÄ artystki charakteryzujÄ peĹne emocji i poczucia humoru nagrania zaĹpiewane nieco dzieciÄcym, przypominajÄ cym szept gĹosem. Do tej pory Birkin wydaĹa 15 albumĂłw. ZagraĹa ponadto w ponad 80 filmach. ByĹa trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara - w 1985 roku za gĹĂłwnÄ rolÄ w âLa Pirate", w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie âKobieta mego Ĺźycia" i za drugoplanowÄ kreacjÄ w âLa Belle noiseuse". W 1971 r. Jane Birkin urodziĹa dziecko Serge'a Gainsbourga, cĂłrkÄ Charlotte, ktĂłra po latach, Ĺladem matki, zostaĹa aktorkÄ .
W paĹşdzierniku 2016 roku Jane Birkin wraz z PolskÄ OrkiestrÄ RadiowÄ pod batutÄ MichaĹa Klauza nagraĹa w Warszawie pĹytÄ âBirkin Gainsbourg Le Symphoniqueâ z symfonicznymi interpretacjami najpiÄkniejszych piosenek Serge'a Gainsbourga. Album ukaĹźe siÄ 24 marca 2017 roku (Warner Music).